Az olimpiai játékok történetének érdekességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról. Ha van téma javaslatod, ötleted, kérlek írj nekünk az alábbi e-mail címre: olimpiak.blog.hu@freemail.hu
Friss topikok
pepeti:
1936-os olimpiai fáklya, amivel apám testvére (Nádas Pál - tornász) futott eladó. Érdeklődni telef... (2017.10.20. 17:25)5,5 milliót ért a berlini fáklya
HajráMagyarok!:
Csodaszép helyszínek vannak az olimpián, nekem tavaly sikerült meglátogatni három olimpiai helyszí... (2012.05.27. 23:25)Elkészült az első londoni helyszín
HajráMagyarok!:
Valóban szép Coventry és nagyon szép turisztikai helyek vannak, biztos sokan járnak majd arra az o... (2012.05.27. 23:21)Coventry Coventryben
HajráMagyarok!:
Nehéz dolga lesz a magyar csapatnak a B csoportban. A Román, Szerb, Britt, USA és ráadásul az EB d... (2012.05.27. 23:14)Profik lesznek a brit pólósok
tatamaci63:
Rogge már ne támogasson semmit és senkit, hanem húzzon el végre minél gyorsabban a zéró tolerancia... (2010.12.08. 07:43)Rogge támogatja az afrikai rendezést
Olimpiatörténeti vetélkedőkben is frappáns kérdés lehetne az alábbi: Versenyszáma legfiatalabb és később legidősebb olimpiai bajnoka lett. Ki ez a kétszeres olimpiai bajnok atléta?
Aki nem szeretne gondolkozni, az kattintson a „tovább” gombra, ahol jön a megfejtés…
A németek magasugrónőjéről, Ulrike Meyfarth-ról van szó,aki 1972-ben a müncheni olimpián mindössze 16 évesen, majd 1984-ben immáron 28 évesen nyerte meg versenyszámát az olimpián. A "magasugrás legidősebb olimpiai bajnoka" titulust aztán később át kellett adnia a bolgár Sztefka Kosztadinovának, aki az 1996-os atlantai olimpián 31 évesen lett a legjobb női magasugró.
A frankfurti születésű atlétanő ugyan csak 13 évesen kezdett el a magasugrással foglalkozni, de 1971-ben (mindössze tizenöt évesen) már a második lett a német bajnokságon, majd a következő évi olimpiai válogatón elért harmadik helyének köszönhetően az olimpiai részvétel lehetőségét is kiharcolta. A ’68-as olimpián Dick Fosbury által meghonosított stílus (a Fosbury-flop) egyik úttörője volt Meyfarth (ennek is köszönheti gyors berobbanását az élmezőnybe), akitől azonban ennek ellenére sem sokat vártak a müncheni játékokon. A 185 centiméteres egyéni legjobbja sem jogosította fel (v)érmes reményekre, de a lelkes hazai közönség előtt hét centimétert (!!) javítva egyéni legjobbján, 192 centiméteres világrekord beállítással nyerte meg végül a versenyt. Mindkét nemet figyelembe véve azóta is Meyfarth a legfiatalabb (16 év 123 nap) egyéni olimpiai bajnok az atlétika történetében.
A hirtelen jött olimpiai siker (és az ezt követő nagy felhajtás) után aztán egy kicsit megakadt a fiatalon indult karrier, hiszen 1978-ig nem is sikerült javítania a 192 cm-es egyéni csúcson, ezt az időszakot egy EB-5. helyezés jellemzi, ráadásul Meyfarth a montreali olimpián nem is jutott döntőbe. Az 1980-as moszkvai olimpiát aztán a bojkott miatt kihagyták a nyugatnémetek, így Meyfahrt csak a '84-es los angelesi olimpián szerepelhetett újra az ötkarikás játékokon.
Az 1982-es év volt a nagy visszatérés a német ugró számára, ki fedett pályán és szabadtéren is Európa bajnok lett, majd 202 centiméteres ugrásával új világrekordot is felállított. Az 1983-ban első alkalommal megrendezett atlétikai világbajnokságon Helsinkiben ezüstérmes lett Tamara Bykova mögött. Meyfarth számára az 1984-es olimpia volt az utolsó nagy világverseny, ahol az ismételt bojkottok miatt legfőbb vetélytársai (köztük Bykova) sem voltak ott a mezőnyben. Érdekesség, hogy a los angelesi női magasugró döntő első öt helyezettje közül hárman (!) is ott voltak már 12 évvel korábban is a döntőben, Meyfarth mellett a kanadai Deborah Brill és az olasz Sara Simeoni. A német atléta 202 centiméteres ugrása ezúttal elég volt az újabb sikerhez, amivel a címvédő olasz Sara Simeonit (200cm) tudta legyőzni és lett ezzel a női magasugrás történetének - a román Iolanda Balas (1960,64) mellett - második kétszeres olimpiai bajnoka. A kitűnő lengyel futó Irena Szewinska mellett Ulrike Meyfarth a másik olyan női atléta, aki 12 éves különbséggel tudott olimpiai bajnoki címeket szerezni.
A 188 centiméter magas Ulrike Meyfarthot legfontosabb sikerei idején sorozatban négyszer (1981-1984) is megválasztották Németország legjobb női sportolójának. A 35.000 lakossal rendelkező Wesseling (ahol Ulrike felnőtt) 2004. május 23-án a város atlétikai stadionjának az Ulrike Meyfartrh Stadion elnevezést adta.
Kedves Barátom VASARELLY! Ezt a kérdést már feltették a Sydney előtti rádiós vetélkedőben (amit későbbi TV-s szakaszában holtvetrsenyben nyert meg Martius és Gál Laci Hegedűs Henrik óvása után). A levelezős szakasz szinte valamennyi kérdését Wallechinsky "Blikk szinvonalú" könyvéből merítették. Én - akor még nem volt meg nekem egy kiadása sem - nagyon büszke voltam régi könyveim és újságaim napokig tartó böngészése által elért megfejtéseimre, és az így elért 30. helyezéshez elegendő pontszámomra. Azok, akik hozzáfértek az egyedüli forrásként szolgáló könyvhöz természetesen 100%-ot teljesítettek. Ezeket a sorokat nem rossz száj ízzel írom, hanem nosztalgiával gondolok a régi időkre, amikor a médiát mág érdekelték az olimpiai agytornák. Na a lényeg az, hogy Wallechinsky ezúttal is tévedett, mert Esther Brand (a legutóbbi, Dél-Afrikáról szóló olimpiai magazin elején a történeti képsorokban szereplő magasugró hölgyben őt véltem felfedezni)1952-ben 30 évesen nyerte meg a versenyszámot, tehát Meyfarth már 1984-ben sem volt a legidősebb magasugró olimpiai bajnok. Most utólag kérem a pontot, amit a Magyar Rádió nem itélt meg 2000-ben.
Pont megadva! (mert jár)
Meyfart 28 év 98 naposan lett 2x olimpiai bajnok, Ester Brand pedig Helsinkiben 29 év 302 naposan!
Érdekesség, amíg a "hőskorban" szinte a tinédzser éveik végén lévők nyerték sorban a női magasugrás aranyérmeit, 1984 óta szinte csak 30 év körüli (Sleszarenko kivétel 2004-ben) versenyző nyakába került az arany! (1988-Ritter 30 év 183 n., 1992-Henkel 28 év 95 n., 1996-Kosztadinova 31 év 131 n., 2000-Jelesina 30 év 153 n., 2008-Hellebaut 30 év 188 n.)
Ja, lehet, ezért kellett egy keveset elgondolkodnom a kérdés megoldásán? (csak vicceltem)
Bár nem vagyok a kérdés szakértője - mint sok máshoz az anatómiához se értek - testnevelő tanárunk jó negyven éve azt állította, hogy a sportoló az öregedéssel először a ruganyosságát veszíti el és utoljára az erejét. Úgy látszik, hogy a korszerű edzés módszerek, táplálkozás, fejlett sportorvosi háttér a magasugrók sportpályafutását is képes harmincas éveikre kitolni.
Szakértő az én se vagyok, és ugyan biztos erősödtek is a magasugrók az idők folyamán, de még így is inkább rajtuk legeltetem a szemem, mint a nehézatlétákon, vágtázókon!
A rengeteg erősítésnek köszönhetően néha tényleg nehéz dolga lehet a célfotónak, mikor is női futóversenyeken kell a mell síkját megtalálnia!
Ha ezt vesszük alapul, akkor Londonban a horvát Blanka Vlasic végre a csúcsra érhet, hiszen a pekingi (mondhatjuk nyugodtan, hogy meglepetés) veresége után a 2012-es játékok idején már majdnem 29 éves lesz !